Enflasyonda beklentiler değişti! Memur ve emekli maaşları için yeni tahmin

Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Buna göre yıl sonu enflasyon beklentisi ilk tahmine göre 2 puan artış göstererek yüzde 38’e revize edildi. Peki son enflasyon tahminlerine göre memur ve emekliler ne kadar maaş zammı alacak? En düşük emekli maaşı için beklenti ne? İşte detaylar…

Enflasyonda beklentiler değişti! Memur ve emekli maaşları için yeni tahmin
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Milliyet.com.tr/ Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan yılın ikinci enflasyon sunumunu yaptı. Fatih Karahan, “2024 yıl sonu enflasyon tahminin yüzde 38’e çektik. 2025 ve 2026 tahminlerini sırası ile yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde koruduk. Orta vadede enflasyonun yüzde 5’te istikrar kazanmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ENFLASYONDA ZİRVE YÜZDE 75-76 CİVARINDA OLACAK’

Enflasyonda zirve beklentisini de açıklayan Karahan, “Zirveyi mayıs ayında göreceğiz. Şu anki hesaplamalarımıza göre baz etkisinin de etkisiyle, 25 metreküpün altındaki kullanımın ücretsiz olması sonlanacak. Bunların etkisiyle diğer fiyat gelişmelerini göz önünde bulundurduğumuzda enflasyonda zirvenin 75-76 civarında olacağını öngörüyoruz. Mayıs ayından itibaren düşmeye başlayacak” dedi.

Peki son açıklanan enflasyon raporunun ardından memur ve emeklilere temmuz ayında ne kadar zam yapılacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36’dan yüzde 38’e çıkardı. Bunun sinyallerini zaten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vermişti. Yüzde 40’ın psikolojik bir sınır olduğunu söylemişti. Biz de sene sonu itibarıyla yüzde 40’a yakınsayan bir enflasyon görebiliriz.

‘HAZİRANDAN SONRA HIZLI DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜLÜYOR’

Asıl hedef enflasyon beklentilerinin çıpalanması. Bu açıdan bakacak olursak hanelere verilen bedava doğal gazın ortadan kalkacak olması ile mayıs ayında yüzde 75-76 civarında pik yapacak bir enflasyon bekliyoruz. Haziran itibarıyla hızlı bir düşüş öngörülüyor. Hızlı düşüş baz etkisinden kaynaklı olacaktır. Geçen yıl aynı aylarda yüksek olan enflasyon bu yıla göre baz etkisiyle düşecektir.

Enflasyonda gelecek yıl tahmini yüzde 14, 2026 için ise yüzde 9 civarında. Orta vadede ise yüzde 5’lik enflasyon hedefi söz konusu.

‘ENFLASYON HEDEFİ TUTACAK’

Uygulanan ekonomi politikaları orta vadeli program ile eş güdümlü gittikten sonra enflasyon hedefleri tutturulacaktır. Ben enflasyon hedeflerini gerçekçi ve ulaşılabilir buluyorum.

MEMUR VE EMEKLİLERE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

İlk 4 aylık enflasyon yüzde 18.72 olarak açıklandı. Mayıs ve haziran aylarında yüzde 3’erlik bir enflasyon gelirse temmuz ayında yüzde 25’lik enflasyon farkı olacaktır. SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 25’lik zam farkını almaya hak kazanacaklar. Memur ve memur emeklileri ise toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 20 civarında bir artış alacaktır.

Bu zam döneminde SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı zam ile memur emeklisinin alacağı zam farkı eşitlenecektir. Ancak ben memur maaşı zam oranının SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranına eşitleneceğini düşünmüyorum. Memurlar daha düşük oranda zam alacaktır. Memur emeklileri geçtiğimiz dönemlerde seyyanen zam ile birlikte ciddi artış almıştı.

SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı zammı memur emeklileri de alacaktır. SSK ve Bağkur emeklileri ile memur emeklilerine enflasyona ilave 5 puanlık refah payı artışı ile birlikte yüzde 30 oranında zam yapılacaktır diye düşünüyorum.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı şu anda 10 bin TL civarında. Asgari ücretle arasındaki makas hep konuşuluyordu. Şu anda asgari ücret ara zam yapılmayacağı söyleniyor. 17 bin 2 TL olan asgari ücrete karşı temmuzda emekli maaşı artırılırsa aradaki makas kapanacaktır.

Benim en düşük emekli maaşına ilişkin tahminim yüzde 50 artışla 15 bin TL’dir. En düşük emekli maaşına 5 bin TL’lik artış bekliyorum. Kök maaş da en düşük emekli maaşına sabitlenirse büyük bir reform olacaktır.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.